Carcassonne

Autor: Klaus Jurgen Wrede

Grafika: Doris Matthew

Vydavatelství: HANS IN GLUCK VERLAG/ MINDOK

Typ hry: taktická, budovatelská, tile-placement

Počet hráčů: 2 - 6 (8)

Hrací doba: 30 min +

Doporučená cena: cca 499 Kč

Jihofrancouzské město Carcassonne je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí v okolí Carcassonne. Vzhled krajiny je v jejich rukou a strategické rozmístění družiníků - ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu. 

Ve hře Carcassonne hráči otáčejí jednotlivé dílky mapy, které přikládají k již vyloženým a snaží se budovat cesty a velkolepá města. Každá nová kartička musí být podle pravidel alespoň jednou stranou přiložena k již vyloženým kartičkám tak, aby na sebe navazovaly. Na vyloženou kartičku pak hráč může umístit svého pomocníka a nárokovat si tak zvolenou stavbu jako své vlastnictví. 

Ve svém tahu provádí hráč tyto akce: přikládá náhodně vybranou kartičku na herní plán, umisťuje své pomocníky na právě vyložené kartičky nebo své pomocníky naopak vrací po dokončení stavby zpět do své zásoby. 

Každý hráč ovládá družinu 7 pomocníků, kteří zastávají rozličné funkce, a proto se pravidla pro jejich umisťování na herní plán liší. Lupiče hráč umisťuje na kartičku s cestou, rytíře do města, mnicha do klášteru a sedláka na louku. Lupič přináší hráči bod za každý úsek (počet kartiček) uzavřené cesty. Rytíř získává body za uzavřená města. Čím větší město hráč postaví, tím větší počet bodů získá. Když se k tomu přidá dobře umístěný mnich v klášteře, který je obklopen 8 kartičkami, vítězné body rychle naskakují. Je potřeba také zmínit sedláky, kteří dokáží pořadím hráčů častokrát zamíchat. 

 Zní to jednoduše? Hra tak na první pohled vypadá, ale až do ní hráč po několika zahrání pronikne, zjistí, že nabízí dostatek prostoru pro taktizování. Soupeř na cestu umístí svého lupiče? Dobře, vhodnou kartičkou mu cestu uzavřete, aby za postavení cesty získal co nejméně bodů. Rozhodl se naopak stavět město a umístí do něj rytíře? Vyčkejte na správnou příležitost a umístěte mu do něj rytíře svého, abyste si s ním body o město rozdělili. Velký boj se také může strhnout o umisťování sedláků na nezabrané louky. Čím více měst se v uceleném prostoru louky nachází, tím vyšší skóre hráč za takové území na konci hry získá. Body získané za stavby si hráči přidělují na stupnici vítězných bodů vždy ve svém tahu a je tedy zcela viditelné, kdo si jak vede. Jedinou výjimku tvoří body za umisťování sedláků. Ty se vyhodnocují na konci hry a dost často ovlivní celkové bodování. Vysoký počet vítězných bodů je však vykoupen tím, že jakmile je figurka sedláka položena na herní plán, zůstává tam až do konce celé partie. Je tedy vhodné umisťovat sedláky s rozvahou. Ten, komu se podaří svou skupinu pomocníků ovládat nejlépe a získá nejvíce vítězných bodů, se stává vítězem. Hra končí okamžikem, kdy se vyčerpá zásoba 72 karet krajiny.

Dozvěděli jsme se, jak se hra hraje. Pojďme se teď společně podívat na to, jak hra vypadá z hlediska zpracování a na co nás čeká uvnitř krabice. V malé a skladné krabici nalezneme kartičky krajiny, dřevěné figurky v pěti různých barvách, počítadlo vítězných bodů a pravidla. V nové verzi hry s novou grafickou úpravou nalezneme i mini rozšíření Řeka + Opat, které do hry přináší nového pomocníka a především prodloužení hrací doby díky 12 novým kartičkám řeky. Komponenty jsou v dobré kvalitě, figurky jsou ze dřeva a kartičky s počítadlem z tvrdého kartonu. Osobně se mi hra v novém grafickém provedení líbí více než původní verze. Krajina je více barevná a celkově působí výraznějším dojmem. 

 Hra Carcassonne je stálicí na trhu s deskovými hrami. První vydání se na světlo světa dostalo již v roce 2001. Hra je v českých obchodech stále dostupná, dokonce k ní za tu dobu přibyl nespočet rozšíření, které hru udržují při životě. Za zmínku stojí nejnovější verze Big Box, která obsahuje základní hru s 11 rozšířeními.

Verdikt Honza: Carcassonne je hrou vhodnou do každé rodiny a pro začínající hráče, kteří do světa deskových her teprve pronikají. Jedná se o zajímavou, časově nenáročnou hru, kterou vysvětlíte za pár minut a která zabaví širokou škálu lidí, od menších dětí, přes teenagery až po babičky a dědečky.  

Verdikt Max: Jedna z nejprodávanějších deskových her všech dob. Parádní rodinná záležitost, kterou si však zahrají rádi i ostřílení hráči. Díky parádní znovuhratelnosti a spoustě rozšíření vám hra vydrží desítky a desítky hodin. Pokud s hraním začínáte je Carcassonne jasná volba.

Verdikt Lenny: Carcassonne mám velice rád a rád se k němu vracím s přáteli. Hrajeme spousty variant díky velkému množství rozšíření a variací této hry. Svojí jednoduchostí a nápaditostí mě chytla a myslím, že nikdy nepustí. Její obrovskou výhodou jsou jednoduchá pravidla, nápaditá grafika, jedinečnost města Carcassonne, jazyková nezávislost a variace použití družníků (figurek). Jednoduše řečeno, Carcassonne musí vyzkoušet každý hráč deskových her. Baví mě jako startovní hra při deskoherních sešlostech. Dobře si u ní popovídáte a zároveň i zahřejete mozkové závity. Jednoznačně ji každý hráč deskových her musí mít ve své knihovně.

Plusy:

+++ nenáročná pravidla

+++ široká nabídka rozšíření a variant hry

+ vysoká znovuhratelnost

+ grafické zpracování

+ krátká herní doba 

Mínusy:

-- větší podíl náhody

Počet znamének značí, kolikrát se recenzenti shodli na daném plusu či mínusu.

Bodové hodnocení: 

VÝROBA / PROVEDENÍ 82% 

HRATELNOST 78% 

VÝSLEDNÉ HODNOCENÍ: 80% 

Detailní rozbor bodového hodnocení je k nahlédnutí v přiloženém souboru.      

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky