Nemesis
Autor: Adam Kwapiński
Vydavatelství: Awaken Realms, Rebel / Mindok
Typ hry: vesmírná, semi-kooperativní se skrytými identitami
Počet hráčů: 1 - 5
Hrací doba: 60 - 180 min
Doporučená cena: 2.500 Kč
Vědec se probudil s pískotem v uších a třeskutou bolestí hlavy. Všude kolem něj byla tma. Tmavou místnost prosvětlovaly jiskry přeskakující v elektronické skřínce dveří a nepravidelně blikající nouzová světla. Zhluboka nadechl, aby se uklidnil. "Mysli, sakra, mysli" zvolal hlasitě, když v tom ucítil pichlavou bolest v pravém boku. Ruka, která bolestivé místo nahmatala, byla rázem potřísněná krví. V tom mu to došlo. Vzpomněl si, kde je a co se stalo. Záblesky nedávné minulosti mu problikávaly v mysli. Zahmatal po kolech svého invalidního vozíku, aby se pomalu rozjel z místa. Chtěl najít svojí kolegyni, která měla na lodi na starosti průzkum. Zavolal na ni, ale nedostal žádnou odpověď. Možná jí zabil výbuch toho granátu, který sem hodil někdo z vedlejší místnosti, pomyslel si. Snažil se rozjet, ale klouzalo to. Celá podlaha byla pokrytá zeleným slizem. V jedné ze dvou chodeb, která do místnosti vedla, začal sílit divný nelidský zvuk. Vědec nashromáždil poslední síly a rozjel se do vedlejší místnosti. Byla to místnost s generátorem. Monitory na stole svítily a vypadaly funkčně. Vědec si byl vědom, že se nachází ve svízelné situaci a smířený s tím, že se na Zemi zpátky nevrátí. Ne s těmito monstry na palubě. To nemohl dopustit! Rozlomil zapečetěnou desku a naťukal kód do přístroje. Sebedestrukční sekvence lodi započala. Věděl, že udělal správné rozhodnutí, i když úkol korporace, která ho zaměstnávala, zněl úplně jinak. Vybral si svůj vlastní úkol - záchranu lidstva.
Autorem hry Nemesis je polský designér Adam Kwapiński, kterého hráči mohou znát díky dalšímu velkému titulu na poli deskových her - Lords of Hellas (2017). Hra Nemesis vyšla, po pěti dlouhých letech vývoje a testování, poprvé v roce 2018 a stala se celosvětovým hitem. O úspěšnosti hry svědčí i fakt, že byla hned dvakrát úspěšně financována na kickstarteru. Poprvé při spuštění první kampaně v roce 2018 (35 tisíc backerů) a podruhé o dva roky později, kdy jako dotisk doplňovala kampaň na novou hru Nemesis Lockdown (41 tisíc backerů). Pokud někdo kampaně na kickstarteru nestihl nebo neholduje anglickému jazyku, nemusí zoufat. Díky vydavatelství Mindok si můžeme hru zahrát v češtině. V letošním roce se můžeme těšit také na první, do češtiny lokalizované, rozšíření s názvem Psychonauti.
Nemesis je semikooperativní hra, ve které bude čelit 1 - 5 hráčů nástrahám vesmíru, respektive rozpadající se vesmírné lodi, nepřátelským mimozemským organismům a nekalým úmyslům členů vlastní posádky. Nejenže se budete potýkat s dezorientací způsobenou náhlým probuzením z kryospánku, ale budete nuceni také bojovat s velmi silným a zákeřným protivníkem v podobě různě vyvinutých vetřelců. Aby toho nebylo málo, může vám jít po krku jeden či více členů vaší vlastní posádky. Ve hře se můžete těšit na hutnou porci strachu, bezmoci, paranoie a krvavých soubojů o holý život. Vaším cílem bude splnit jeden ze dvou tajných úkolů a přežít. I přestože je spolupráce posádky pro přežití doporučována, bude jen na vašem rozhodnutí, zdali se vydáte společnou cestou či nikoliv. Na jedno však pamatujte, v této hře se nedá nikomu věřit! Jedna partie ve vyšším počtu hráčů zabere okolo třech hodin herního času.
Po otevření těžké a bytelné černé krabice s oku-lahodícím grafickým přebalem na vás uvnitř čeká hromada zajímavého a kvalitně zpracovaného herního materiálu. Jako první na vás vykoukne obrovský oboustranný herní plán s mapou vesmírné lodě, na kterém strávíte se svou postavou několik příštích hodin. Vesmírná loď obsahuje velký počet místností, které jsou na herním plánu rozmístěny skrytě tak, aby žádný z hráčů dopředu nevěděl, kde a jaké místnosti může v dané partii nalézt. Základní místnosti důležité pro splnění úkolů jsou doplněny náhodnými místnostmi, které do hry přidávají pokaždé trochu odlišné možnosti a zvyšují tak celkovou znovuhratelnost. Pokaždé, když hráč objeví novou místnost, může v ní využít různé akce, které tématicky souvisí s danou místností: ve zbrojním skladu hráč dobije zbraně, na ošetřovně si vyléčí svá zranění, v telekomunikační centrále vyšle nouzový signál nebo se v evakuační komoře pokusí nastoupit do únikového modulu. Zmíněné možnosti mají hráči pouze v případě, že jsou místnosti funkční (není na nich žeton opravy). Místnost může hráč také prohledat a získat potřebné vybavení. Sběr vybavení je nesmírně důležitou součástí, pokud hráč plánuje sestavit vylepšený předmět. Takový předmět pak může být použit v rozhodujících chvílích a hráči usnadnit jeho další vývoj. Každá postava začíná hru s balíčkem akčních karet, díky kterým bude moci vykonávat rozličné akce. K tomu ještě navíc získá zbraň s plně nabitým zásobníkem a dvě karty speciálních předmětů.
Kdykoliv se hráč svojí figurkou přesunuje mezi místnostmi, může zvolit dva typy pohybu: klasický pohyb, kdy odhodí z ruky jednu ze svých karet a způsobí hluk nebo obezřetný pohyb. Pakliže hráč způsobí hluk, musí jej vyhodnotit hodem kostkou. Podle výsledného čísla na kostce přiřadí žeton hluku do dané chodby, která ústí do místnosti, kam svou figurku přemístil. Po obezřetném pohybu hráč neprovádí hod na hluk, pouze přidá jeden z žetonů hluku do chodby dle vlastního výběru. V případě, že musí umístit žeton hluku do chodby, ve které se již takový žeton nachází, přiláká tím vetřelce. Tím začíná ta pravá legrace. Ve chvíli, kdy do místnosti svým neomaleným pohybem hráč nahnal vetřelce, je důležité mít v ruce dostatek karet. Pokud je postava vyčerpaná (každou odhozenou kartou, potažmo vykonanou akcí postava ztrácí na síle), může to pro ní mít fatální následky. Poté, co se z pytlíku vytáhne jeden z žetonů vetřelce s vyšším číslem, než má aktivní hráč na ruce, nastává takzvaný přepadový útok a vetřelec okamžitě zaútočí. V opačném případě, by měl hráč dostatek času se souboji se silnějším soupeřem vyhnout (vetřelci útočí až v pozdější fázi aktivního kola).
Souboje s vetřelci jsou ovlivněny náhodou v podobě kostek a není moc možností, jak se na ně připravit. Samozřejmě, hráč si může vylepšit vybavení, ale pokud k němu nebudou kostky dobrotivé, neudělá nic a pravděpodobně si ze souboje odnese, v tom nejlepším případě, pár šrámů. Na soubojích je zajímavé, jak se vyhodnocuje zranění či zabití vetřelců. Kdykoliv utrpí vetřelec zranění, hráč na jeho figurku položí patřičný počet kostiček zdraví. Poté se zkontroluje kondice vetřelce: vejce a larva jsou zničeny jediným utrpěným zraněním, v případě nymfoida a dospělce musí hráč otočit vrchní kartu z balíku vetřelce a porovnat počet zranění vetřelce s číslem uvedeným na kartě. Je-li číslo nižší nebo stejné, je vetřelec zabit. Na zabití vývojově vyšších forem vetřelců - strážců a královny je potřeba udělit větší zranění (hráč otáčí 2 karty z balíčku vetřelce). Díky tomuto systému jsou souboje velmi nepředvídatelné a dodávají hře tísnivou atmosféru. Ať na lodi hráči plní jakýkoliv úkol, soubojům s vetřelci se prostě chtějí vyhnout. Tady si tvůrce bere jasnou inspiraci z hollywoodské série o vetřelcích a staví člověka do nevýhodné situace. Když se nakonec někomu přece jen podaří vetřelce zabít, nemá vyhráno. Za určitých okolností mohou hráči získat karty infekce - navíc k utrpěnému poranění jejich postavy. Karty infekce ztěžují hru, jelikož si je hráči dobírají do ruky a nemohou je použít k vykonání akce. Ne všechny karty infekcí jsou pro hráče života ohrožující. Občas však mohou nést informaci o infikovanosti postavy. Pokud taková karta vydrží hráči v balíčku až do konce, bude to pro něj mít fatální následky. Byl jsem svědkem několika her, kdy protihráč splnil svůj tajný úkol a utekl z lodi v evakuačním modulu a těšil se, že má vyhráno. Pak došlo na konečné skenování karet infekce, kde zjistil, že je infikovaný a má v těle nechtěného parazita, což pro něj znamenalo jediné - pomalou a bolestivou smrt.
Pohyb po lodi je nesmírně namáhavý a tísnivý. V každé objevené místnosti máte strach, že na vás ze stínu vyskočí vetřelec a vy se mermomocí snažíte takovému setkání zamezit. Občas se rozhodnete zvolit si nesobecký úkol a pomáhat ostatním. Domluvíte se se spoluhráči, prozkoumáváte loď společně a snažíte se splnit nejen své vlastní úkoly, ale také nastavit loď na správný kurs směřující zpět na Zemi. Zatímco někdo jde zkontrolovat řízení lodi, ostatní se vrhají vstříc nebezpečí při cestě do strojovny. Aby hráči uspěli a vrátili se zpět na Zemi v pořádku, musí, předtím než se uloží k spánku v hibernatoriu, zkontrolovat a opravit motory tak, aby minimálně dva ze tří z nich byli funkční, loď nesmí zachvátit požár ani utrpět příliš mnoho poškození. Zní to jednoduše? Pokud všichni spolupracují a říkají si pravdu, je mnohem jednodušší hru vyhrát. Co když je ale mezi nimi někdo, kdo nemá nejlepší úmysly? Proč se kapitán z průzkumné skupiny najednou vydal jiným směrem, než bylo dohodnuto? Mechanik hlásí z můstku, že kurs je nastavený správně a že loď směřuje k Zemi. Říká pravdu? I takové situace ve hře Nemesis hráči zažívají. Ne všichni jsou ve skutečnosti spoluhráči. Stává se, že to nepoznáte do chvíle, než vám někdo jiný hodí do místnosti plné vetřelců granát pod nohy a zavře za vámi dveře. V tu chvíli víte, že musíte začít od začátku.
S přibývajícím časem hra začíná gradovat. Z počátku se po probuzení v hibernatoriu nic moc neděje, každý opatrně prozkoumává nejbližší lokace a většina hráčů se snaží držet při sobě. Jakmile se ale na herním plánu objeví první vetřelec, hra dostává nový, dynamičtější rozměr. V tuto chvíli si hráči zvolí jeden ze dvou úkolů, který hodlají v průběhu hry plnit. Rozličné úkoly hráče dříve či později rozdělí v menší skupinky či jednotlivce a ti začínají po lodi šířit nekontrolovatelný hluk. Stačí pár kol a loď je zamořena vetřelci. Když do toho na palubě vzplane požár, hráči neví, co dělat dříve. Pokud se navíc k tomu všemu ještě někdo z hráčů rozhodne jít cestou zrádce a upřednostní splnění úkolu zadaného korporací před spolupráci s ostatními, volného a relativně bezpečného prostoru na herním plánu výrazně ubude. Přímé souboje mezi hráči nejsou povoleny, tudíž musí najít mnohem vynalézavější způsob, jak si navzájem uškodit. Hra může skončit úspěchem celé posádky či jednotlivce, ale není to snadné. Hru vám stíží i režim hraní za vetřelce, který má za cíl umožnit pokračování ve hře hráči, jehož postava zahynula jako první. Příslušný hráč bude dále hrát za vetřelce a půjde po krku ostatním hráčům.
Nemesis nabízí hráčům i plně kooperativní mód, který nabírá na zážitku s doplňujícím komiksem s názvem "Co nám neřekli".
Verdikt Honza: Nemesis je nesmírně atmosférickou hrou plnou napětí, která umí vyprávět pokaždé jiný příběh. Kde jinde byste mohli svého protihráče, po tom co vám pomohl zabít vetřelce, na oplátku uzavřít v přetlakové komoře a vystřelit do vesmíru? Hráči se snaží přežít nejen útoky přesílených vetřelců, ale musí se mít také na pozoru jeden před druhým, nikdy totiž neví, kdo je v posádce zrádcem. Soubojový systém, kdy se neustále mění vetřelcům hodnota zdraví a vy dopředu nevíte, jak souboj dopadne, dotváří pocit stísněnosti a bezmoci, který do tohoto žánru určitě patří. Hra má kvalitní komponenty a její plastové figurky jsou jedny z nejdetailnějších, které jsem měl šanci v deskové hře vidět. Velkým mínusem může být eliminace jednotlivých postav, kdy některý z hráčů dohraje příliš brzo a pak sleduje rozehranou partii, která může pokračovat dalších několik desítek minut bez jeho účasti. Nemesis je hrou, která není pro každého, nic vám nedaruje a často vás v konečné fázi pěkně semele. Kdo má ale rád filmy s Ellen Ripleyovou, měl by tuhle hru mít ve své sbírce. Tohle je skutečně povedená hra o vetřelcích se vším všudy!
Nemůžu hodnotit jinak než 9,5 z 10. Nemesis je moje srdcovka.
Plusy:
+ Ponurá a stísněná atmosféra
+ Možnost hrát za zrádce
+ Nepřímé škození mezi hráči (pokud se chtějí hráči mezi sebou eliminovat, musí vymyslet vynalézavé řešení)
+ Atmosféra i náročnost hry postupně graduje
+ Kvalita komponentů
+ Každá partie píše jiný příběh
Mínusy:
- Eliminace postav
- Vyhrát hru může být docela obtížné